اخبار

تکیه بر باد نکنیم

تکیه بر باد نکنیم
از قدیم گفته‌اند «به عمل کار برآید به سخندانی نیست» خیلی از ما مسلمانان اگرچه در مقام حرف لاف ایمان می‌زنیم ولی در زندگی خود تکیه بر هر چیزی می‌کنیم جز به دیوار قدرت خدا و به هر بوته کوچکی چنگ‌می‌زنیم اما ریسمان خدا را رها کرده‌ایم.
سردر مغازه می‌نویسیم «هوالرزاق» اما هنگام اقامه نماز جماعت چشممان به‌دست مردم است و مغازه را تعطیل نمی‌کنیم. از فرزنددار شدن می‌ترسیم که حریف مخارج خانه نشیم غافل از اینکه«هرآنکس که دندان دهد نان دهد» در دعای خود می‌خوانیم «یا من اسمه دوا» اما امیدمان به دارو بیش از خالق داروست. جمله«عزت و ذلت دست خداست»را از زبان دور نمی‌کنیم ولی برای عزیز شدن رضای هر کس و ناکسی را به رضای خدا ترجیح می‌دهیم. باکمال تأسف باید گفت جمعی از ما موجوداتی هستیم که آنچه از خداوند می‌دانیم را در قلب خود نمی‌یابیم. مدیرعامل شرکت از خدایمان روزی‌رسان‌تر است. به‌به و چهچه بستگان و همسایگان کار راه‌انداز‌تر است تا خشنود کردن خدا. اگر خودمان شاهد زمین خوردن یک شخص صاحب قدرت و ثروت نبوده‌ایم لااقل فراوان شنیده‌ایم که «طرف یک شبه از عرش به فرش رسیده» ولی باز به همین ظواهر دنیایی اعتماد می‌کنیم ولی به قادر متعال نه.

معمولا طلاب علوم دینی که به شغل دیگری اشتغال ندارند با همان شهریه اندک‌طلبگی زندگی خود را اداره می‌کنند و این مطلب برای بسیاری قابل درک نیست. نقل کرده‌اند«روزی شخصی از طلبه همشهری‌اش پرسید؛ مگر می‌شود با این شهریه زندگی کرد؟ تو قطعا چیزی را پنهان می‌کنی! طلبه گفت: چیزی برای پنهان کردن ندارم، خدا روزی مرا می‌رساند. گفت: نمی‌شود، راستش را نمی‌گویی! بحث طولانی شد و آن شخص قانع نشد. در آخر طلبه گفت: راستش ما همسایه‌ای یهودی داریم که هر‌ماه مبلغ زیادی به من کمک می‌کند. همشهری‌اش گفت: دیدی گفتم داری پنهانکاری می‌کنی! هی می‌گویی خدا روزی‌رسان است. این را از اول می‌گفتی و وقتم را نمی‌گرفتی! طلبه گفت: مرد حسابی من یک ساعت دارم می‌گویم خدا روزی می‌دهد قبول نمی‌کنی. ولی گفتم همسایه یهودی می‌دهد راحت پذیرفتی؟!» اگر خدای روزی‌رسان و قدرتمند و حکیم را باور داریم پس به همان خدا تکیه کنیم نه به مخلوقات خدا.

 

 همشهری دو - حجت‌الاسلام مجتبی علی‌نژاد

 http://www.hamshahrionline.ir/details/347631/Lifeskills/tips

۱۱ مهر ۱۳۹۵ ۱۵:۱۷
تعداد بازدید : ۳,۶۶۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید