اخبار

بی‌تفاوت نباشیم

بی‌تفاوت نباشیم
اگر با تأمل بیشتری به قیام عاشورا بنگریم خواهیم دید ۳گروه بیشتر در این دایره نمی‌گنجد؛ گروهی که حسینی شدند و بال تا افق تاریخ گشودند، گروهی که یزیدی شدند و تا قلم بر کاغذ می‌نگارد از سیاهی آن در شکایت است، و گروهی که صدای «هل من ناصر» امامشان را شنیدند و به یاری‌اش نشتافتند.
اگرچه این گروه سوم به شقاوت یزیدیان نبودند ولی آنان نیز لکه ننگی بر دفتر تاریخ رقم زدند. تنها دسته فاتح این نبرد اصحاب اندک حسین(ع) بودند و مابقی را باید مغلوب این آزمایش دانست. اما سؤالی که ما باید از خود بپرسیم این است که چه شد که فقط اندکی بر سکوی رستگاری قدم برداشتند؟ مگر در اینان چه بود که در ما بقی نبود؟

جواب این سؤال را نمی‌شود در این مختصر بیان کرد ولی با استفاده از تحلیل تاریخ و سخنان حضرت سیدالشهدا(ع) می‌شود اینگونه گفت که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گروه که در مابقی نبود «بی‌تفاوت نبودن» است! تنها این عده قلیل بودند که وقتی تمام جامعه نسبت به سقوط ارزش‌ها سکوت کرده بود، پرچم احیای ارزش‌ها و اعتراض نسبت به اوضاع موجود را برافراشتند. اما باقی جامعه با بی‌تفاوتی نسبت به این موضوع عملا دست در دست یزید گذاشته و با او بیعت کردند؛ مردمی که تنها دغدغه زندگی آنان منافع خود بود؛ یعنی تا زمانی که ضرری را متوجه خود نمی‌دیدند کاری به پیرامون خود نداشتند. در یکی از خطبه‌های حضرت هم این نکته به وضوح منعکس می‌‌شود، حضرت گویا خطاب به صاحب‌نفوذان می‌فرماید: «حق ضعفا را پایمال کردید ولی آنچه را حق خود تشخیص دادید طلب کردید!» وقتی این کلام را می‌بینم ناخودآگاه به یاد مدیرانی می‌افتم که نسبت به مشکلات کارگران ضعیف خود بی‌تفاوت‌اند ولی برای خود حقوق‌های نجومی و حق اوقات فراغت فرزند و..‌. طلب می‌کنند!

حضرت می‌فرمایند: «شما کسانی هستید که از شکسته‌شدن عهد خداوند بی‌تاب نمی‌شوید ولی به‌خاطر [به حاشیه رفتن] بعضی از آداب و رسوم اجدادتان به‌ خود می‌پیچید!» این سخن حضرت برایم یادآور منش افرادی است که در مقابل فساد فراگیر جامعه، از دروغ گویی و شایعه پراکنی و تخریب گرفته تا کم‌توجهی به حجاب و... سکوت می‌کنند و بر طبل احیای سنت‌های باستانی چون چهارشنبه‌سوری می‌کوبند و در دفاع از آن رگ گردن را متورم می‌کنند!

خلاصه سخن آنکه اگر ظالمی را ببینیم که فساد کرده و عهد خدا را شکسته و با گناه و دشمنی با خلق رفتار می‌کند و در مقام اصلاح بر‌نیاییم این حق بر خداست که ما را در جایگاه همان ظالم بنشاند. پس اگر می‌خواهیم دست بیعت با یزید ندهیم نسبت به آنچه پیرامون ماست بی‌تفاوت نباشیم.

 

 همشهری دو - حجت‌الاسلام مجتبی علی‌ن‍ژاد

۲ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۵۶
تعداد بازدید : ۳,۵۹۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید