اخبار

۲۸ سال دوچرخه‌سواری

۲۸ سال دوچرخه‌سواری
دوچرخه‌سواری باعث شده بدن خود را از بیماری‌ها دور نگه دارم و از این بابت خیلی خوشحالم. خوشبختانه تاکنون مریض نشده‌ام و دردپایی که داشتم، با دوچرخه‌سواری از بین رفته است. دوای بیماری قلبی من هم در این سال‌ها همین دوچرخه بوده است.»

دوچرخه‌سواری یکی از فعالیت‌های هوازی است که تأثیر مثبتی بر سلامت جسمی و روحی افراد می‌گذارد. این ورزش، بهترین فعالیت برای سالمندان هم به حساب می‌آید چراکه کیفیت زندگی آنها را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود در فعالیت‌های اجتماعی باقی بمانند و با رهایی از بیماری‌ها، زندگی سالم و مفرحی داشته باشند.

سیدرضا حسینی‌پور، یکی از سالمندان ساکن در محله تختی است که این اثرات را در زندگی‌اش دیده و باوجود سن زیاد، هر روز از دوچرخه برای رفت وآمدهایش استفاده می‌کند. جالب است بدانید که این مداح اهل‌بیت(ع)، برای رفتن به روضه‌های خانگی هم با دوچرخه‌اش در محله‌‌ تردد می‌کند.

پیرمرد ۷۳ساله محله تختی برای رفت وآمد در محله‌ها شیوه خودش را دارد.

 

برای اجاره دوچرخه پول توجیبی‌هایم را جمع می‌کردم

 

سیدرضا حسینی‌پور، 18آذرماه سال 1322 در شهرستان طبس به دنیا آمده است. می‌گوید همزمان با تبعید امام خمینی(ره) در سال1342 همراه خانواده‌اش به تهران مهاجرت کرده و به محله 13آبان آمده است. 20سال هم در محله یاخچی‌آباد زندگی کرده و سال‌هاست در محله تختی زندگی می‌کند. 28سال پیش به سمت دوچرخه‌سواری رفته و در این سال‌ها فقط با دوچرخه در شهر رفت و آمده کرده است. این هم‌محله‌ای 73ساله می‌گوید: «از بچگی دوچرخه‌سواری را دوست داشتم اما آن زمان مثل حالا نبود و هر خانواده‌ای نمی‌توانست دوچرخه بخرد. همیشه دوست داشتم با دوچرخه رفت وآمد کنم اما فرصت این کار تا 28سال پیش برایم میسر نشد.» وی به یاد روزهایی می‌افتد که مجبور بود کار کند تا بتواند دوچرخه‌ای کرایه کند: «به عشق دوچرخه‌سواری، پول توجیبی‌هایم را جمع می‌کردم و دوچرخه کرایه‌ای می‌گرفتم تا در محله‌ها دور بزنم.» وی می‌گوید در این مدت فقط 2دوچرخه خریده و ادامه می‌دهد: «نخستین دوچرخه‌ای که خریدم، خیلی ایراد داشت و 8سال بیشتر نتوانستم سوار آن شوم اما 20سال است که این دوچرخه را 120تومان از یک دوچرخه‌ساز در محله 13آبان خریدم و از آن راضی هستم. همه جای شهر هم با این دوچرخه رفته‌ام.»

 

روضه‌خوانی در خانه اهالی

 

حسینی‌پور درکنار اینکه از کودکی عاشق دوچرخه‌سواری بوده، همیشه دوست داشته مداحی کند. در این 73سال هم در جلسات مختلف شرکت کرده تا مداحی را یاد بگیرد. وی می‌گوید: «سال‌هاست که عضو حسینیه فاطمه‌الزهرا(س) هستم و در محضر سید محمد تحویلدار (یکی از مداحان قدیمی اهل‌بیت(ع) و دبیر شورایاری محله تختی) مداحی را یاد گرفته‌ام. چندسالی هم هست که اهالی از من برای مداحی دعوت می‌کنند و در روضه‌های خانگی و مراسم‌ شرکت می‌کنم.»
از او می‌پرسیم حالا که تا این حد عاشق دوچرخه‌سواری هستی، آیا برای رفتن به روضه‌ها نیز از دوچرخه استفاده می‌کنی؟ حسینی‌پور لبخندی بر لب آورده و بلافاصله جواب می‌دهد: «همیشه با دوچرخه‌ به روضه‌هایی که دعوت هستم می‌روم. اهالی به من لطف دارند و برای روضه‌خوانی به محله‌های یاخچی‌آباد، خانی‌آبادنو، علی‌آباد و نازی‌آباد می‌روم. در بین راه هم با توجه به نیت روضه صاحب خانه، تمرین مداحی می‌کنم. البته گاهی پیش می‌آید که برخی اهالی با ماشین دنبال من می‌آیند. از آنها می‌خواهم نشانی دقیق بدهند تا خودم با دوچرخه بروم اما اگر احساس کنم دیر به مجلس آنها می‌رسم یا برای پیدا کردن نشانی به مشکل می‌خورم، مجبور می‌شوم با ماشین آنها به مجلس روضه بروم.» حسینی‌پور صدای رسایی دارد و هنوز هم بدون وسایل صوتی در خانه اهالی روضه می‌خواند. سال‌ها قالیباف و گلیم‌باف بوده و با افتخار می‌گوید تعدادی از فرش‌های مسجد امام را در بازار بافته است. متأسفانه دستگاه قالی و گلیم‌بافی نداشته و صاحبکارش نیز او را در این سال‌ها بیمه نکرده است تا حقوق بازنشستگی بگیرد. همین عوامل و رسیدن به دوره سالمندی باعث شده از این کار فاصله بگیرد و خودش را بازنشسته کند.

 

  


تاکنون تصادف نکرده ام

 

حسینی‌پور 3پسر و 5دختر دارد. بااینکه خیلی‌ها را به دوچرخه‌سواری تشویق کرده اما می‌گوید پسرهایش علاقه زیادی به دوچرخه‌سواری ندارند، هر چند هیچ‌وقت نیز مانع دوچرخه‌سواری او نشده‌اند. البته دخترهایش همیشه به او توصیه می‌کنند در حین دوچرخه‌سواری مراقب خودش باشد. سید دوچرخه‌سوار می‌گوید: «در این 28سال حتی یکبار هم تصادف نکرده‌ام. به کسی هم برخورد نکرده‌ام و همیشه آرام و بااحتیاط دوچرخه می‌رانم.» وی رمز سلامتی و شادابی خود را در دوچرخه‌سواری عنوان می‌کند و از مسئولان شهری به خاطر راه‌اندازی ایستگاه‌های دوچرخه‌سواری و ترسیم خطوط دوچرخه در محله‌ها و بوستان‌ها قدردانی می‌کند. وقتی از او می‌پرسیم آیا دوست ندارد دوچرخه قدیمی خود را عوض کند، می‌گوید: «دوچرخه‌های جدید را دوست دارم اما با این دوچرخه قدیمی راحت هستم. به محض اینکه خراب شود، می‌دانم مشکلش چیست و همیشه خودم آن را تعمیر کرده‌ام. هیچ‌وقت هم در راه نمانده‌ام و این دوچرخه را دوست و همدم خودم می‌دانم.»

 

دوچرخه‌، دوای درد قلبم
 
سیدرضا حسینی پور، دوچرخه‌سواری را یکی از کارهای مهمی می‌داند که باید هریک از شهروندان به آن بپردازند و ادامه می‌دهد: «دوچرخه‌سواری برای ما فایده زیادی دارد و بدن ما با دوچرخه‌سواری سالم می‌ماند. به‌عنوان یک مسلمان، اعتقاد دارم و خودم را موظف می‌کنم بدنم را سالم نگه دارم و به آن ضرر نزنم. به همین خاطر سیگار و قلیان نمی‌کشم و از هر‌کاری که به بدنم آسیب می‌زند، دوری می‌کنم. دوچرخه‌سواری باعث شده بدن خود را از بیماری‌ها دور نگه دارم و از این بابت خیلی خوشحالم. خوشبختانه تاکنون مریض نشده‌ام و دردپایی که داشتم، با دوچرخه‌سواری از بین رفته است. دوای بیماری قلبی من هم در این سال‌ها همین دوچرخه بوده است.»

 

وی در ادامه به افرادی اشاره می‌کند که به هر دلیلی نمی‌توانند سوار دوچرخه شوند و می‌گوید: «به همه سفارش می‌کنم سوار دوچرخه شوند و برای رفت وآمد خود از این وسیله استفاده کنند. دوچرخه‌سواری باعث می‌شود سالم بمانیم و هزینه رفت‌وآمد ما در شهر کم شود. اگر کسی هم نمی‌تواند سوار دوچرخه شود، توصیه می‌کنم از وسایل حمل‌ونقل عمومی مثل اتوبوس و مترو استفاده کند.» حسینی‌پور با جدیتی که در چهره‌اش موج می‌زند، ادامه می‌دهد: «مسئولان کلی خرج اتوبوس‌های آخرین سیستم می‌کنند. برای ساخت مترو هم هزینه زیادی کرده‌اند اما متأسفانه خیلی از افراد بی‌انصافی می‌کنند و سوار اتوبوس و مترو نمی‌شوند. شاید برای برخی از این افراد استفاده از اتوبوس و مترو کسر ‌شأن به حساب بیاید در صورتی که استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی یک افتخار است و کمک می‌کند هوای شهر آلوده نشود و هزینه‌های زندگی ما کم شود.» این ساکن قدیمی محله تختی اضافه می‌کند: «وقتی می‌توانیم از دوچرخه هم برای رفت وآمد استفاده کنیم، چرا باید این وسیله را کنار بگذاریم. با دوچرخه‌سواری، هوای شهرمان کثیف نمی‌شود و سدمعبر و ترافیک ایجاد نمی‌کنیم. اگر هر کسی این‌طور فکر کند، دنیا گلستان می‌شود.»

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۴۶
همشهری محله |
تعداد بازدید : ۲,۴۴۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید